قهرمانی دبستان فرهنگ در مسابقات بسکتبال منطقه ۴

مقام اول مسابقات بسکتبال

برگزاری مسابقات منطقه‌ای شور و هیجان خاصی را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند و از آن‌جایی که رشته‌های توپی مانند فوتسال، فوتبال، بسکتبال و والیبال در بین دانش‌آموزان طرفداران بسیار زیادی دارد تمام دانش‌آموزان می‌توانند خود را در این مسابقات محک بزنند.

در طی دو سال و نیم که کرونا بر جهان حاکم بود اغلب فعالیت‌های ورزشی و سالن‌ها تعطیل شده بودند. در همین راستا تمام مسابقات کشوری و بین‌المللی تعطیل شده بود، در این میان دانش‌آموزان کشورمان هم با توجه به شیوع کرونا از ورزش دور شدند. برگزاری مسابقات در سطح مدارس و مناطق بسیاری از دانش‌آموزان در در سطح کشور را درگیر می‌کند و باعث می‌شود تا آنها دچار تحرک و شادابی شوند و فرصت مناسبی است تا دانش آموزان استعدادهای خود را نشان دهند.

دانش‌آموزان دبستان فرهنگ منطقه چهار تهرانپارس امسال با یک تیم قوی در مسابقات منطقه‌ای شرکت کردند و موفق شدند به مقام قهرمانی این مسابقات برسند. بسکتبال یکی از ورزش‌های اصلی مجتمع آموزشی فرهنگ است و دانش‌آموزان از همان سال‌های ابتدایی دبستان با توجه به ساختار قامتی و سن برای عضویت در تیم بسکتبال مدرسه انتخاب می‌شوند. در طول تمرینات قوانین مسابقات به بچه‌ها آموزش داده می‌شود و روزهای مشخصی از هفته تمرینات گروهی مختص مسابقات انجام می‌شود. این تمرینات شامل آموزش چهار مهارت اصلی یعنی شوت زدن، دریبل، سه گام رفتن و پاس دادن است.

از فواید ورزش بسکتبال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کسب تعادل روانی و فراهم بودن زمینه های لازم برای رشد روانی

– ایجاد انگیزش مناسب در اشخاص برای شرکت در فعالیتهای ورزشی

– ایجاد شخصیت متعادل و روحیه تعاون و همکاری

– تقویت عوامل روانی مثل:اعتماد به نفس، تمرکز و توجه و خود شکوفایی

– کسب نشاط و شادی و طراوت

– پرورش و تقویت توان رهبری اشخاص

– افزایش قدرت تصمیم گیری اشخاص به گونه درست و قضاوت منطقی

– پرورش شخص از نظر هوشی و افزایش ظرفیت های ذهنی

مسابقات منطقه‌ چهار سال ۱۴۰۱ با حضور هیجده تیم در سطح منطقه برگزار شد. تیم‌های شرکت‌کننده همگی آمادگی خوبی داشتند و مسابقات در سطح بالایی برگزار شد و در نهایت تیم دبستان فرهنگ تهرانپارس با مربیگری امیدرضا صحرایی و علی ولی‌زاده به مقام قهرمانی این مسابقات رسید. اسامی اعضای تیم دبستان به شرح زیر است: حسین اورنگ، طاها جعفری، امیرحسین خلقتی، امیرعلی ربیعی، امیرعلی عباسی، امیرعباس عیوضی، محمدامین لازار، امیرمحمد ملاحاجی‌زاده، کسری نظیری‌کیا.