..........

روز آتش‌نشان در دبستان فرهنگ

در روز آتش‌نشان مراسم و رویدادهای مختلفی به افتخار آتش‌نشان‌ها در مجتمع آموزشی فرهنگ برگزار می‌شود. این فرصتی است که دانش‌آموزان یاد بگیرند به تلاش‌های آتش‌نشان‌ها احترام و از آنان تشکر کنند. آتش‌نشانان عموماً با شرایط خطرناکی روبرو می‌شوند و به نجات از آتش، ایمنی عمومی، و کمک به افراد در مواجهه با حوادث طبیعی می‌پردازند. این روز به عنوان فرصتی برای به اشتراک‌گذاری داستان‌ها و تجربیات آتش‌نشان‌ها، آگاهی عمومی از مسائل ایمنی و حوادث آتش‌سوزی، و ارتقاء ایمنی جامعه در برابر حرائق است.

۷ مهر ماه سال ۱۳۵۹ پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق از سوی دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش‌نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند، در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش‌نشانان در این حادثه شهید شدند. ۲۰ سال بعد از این حادثه، ۷ مهر به عنوان روز آتش‌نشان نام‌گذاری و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأیید شد.

روز آتش‌نشان دبستان ۱۴۰۲

 

سابقه تأسیس سازمان آتش نشانی در ایران به سال ۱۲۲۱ در شهر تبریز باز می‌گردد؛ بعد از شهر تبریز دومین و سومین واحد‌های آتش‌نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهر‌های مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهر‌ها تأسیس شد. اولین پایگاه آتش نشانی در شهر تهران در سال ۱۳۰۳ تأسیس شد. سازمان‌های آتش‌نشانی با هدف نجات جان و اموال انسان‌ها تشکیل شده‌اند، یک آتش‌نشان در بحرانی‌ترین شرایط محیطی و سخت‌ترین شرایط کاری به یاری حادثه‌دیدگان می‌شتابد. آتش‌نشانان در محیط‌های مخاطره‌آمیز، از جمله انفجار‌ها و حریق‌های گسترده به امدادرسانی و عملیات می‌پردازند و آتش‌نشانی جزء یکی از مشاغل سخت به شمار می‌آید.

در مدرسه فرهنگ مراسم تجلیل با حضور اولیای آتش‌نشان دانش‌‌آموزان برگزار شد. آتش‌نشانان که با لباس مخصوص در برنامه حضور داشتند در مورد مسائل ایمنی با بچه‌ها گفتگو داشتند و تجهیزات کار را به آنها آموزش دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *