..........

هفته کتاب

هفته کتاب در مجتمع آموزشی فرهنگ با جشن و بازی‌های متنوع زیادی همراه بود. این برنامه‌ها برای پایه‌های پیش‌دبستان تا ششم برگزار شد و به برگزیدگان جوایزی اهدا شد.

بازی با کتاب 

دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و کلاس اول 

تعدادی کتاب در قطر و رنگ متفاوت انتخاب می‌کنیم. کتاب‌هایی که تصویر روی جلد متفاوت و نمایانی داشته باشند. این کتاب‌ها را روی میز در دو ردیف می‌چینیم. بچه‌ها باید به این کتاب‌ها نگاه کنند و جای آن‌ها را به خاطر بسپارند. بعد از کلاس خارج می‌شوند و ما جای کتاب‌ها را عوض می‌کنیم. بچه‌ها برمی‌گردند و باید کتاب‌ها را به‌جای اول برگردانند. این بازی را می‌توان هر بار با یک دانش آموز انجام داد یا اینکه کلاس را به چند گروه تقسیم کرد و هر بار یک گروه بیرون بروند. بعد از انجام بازی می‌توان با بچه‌ها گفتگو کرد که چه چیزی در هر کتاب توجهشان را جلب کرده است؟ اگر یکی از کتاب‌ها بیشتر از بقیه توجه بچه‌ها را جلب کرده بود آن کتاب را برای بچه‌ها می‌خوانیم و تصاویر را نشانشان می‌دهیم. 

هفته کتاب

 

دانش آموزان کلاس دوم و سوم

 یک داستان را انتخاب می‌کنیم. بچه‌های هرکلاس به سه گروه تقسیم می‌شوند. یک گروه نمایش داستان را اجرا می‌کنند، یک گروه ماسک می‌سازند و یک گروه اجرای رادیویی داستان را برعهده خواهند داشت. با اجرای هر کرده دو گروه دیگر به کار آن گروه امتیاز می‌دهند که چقدر در بیان داستان موفق بوده و نوآوری کرده است. گروه خلاق انتخاب می‌شوند. مدرسه خرگوش‌ها (عنوان یکی از در سها کتاب فارسی دوم) بچه‌های پایه دوم کار نمایش و ساخت ماسک خرگوش و تقلید صدای خرگوش را اجرا کردند. تمام بچه‌های کلاس در این نمایش شرکت کردند. کتاب «شیری که غمگین بود» برای بچه‌های پایه سوم خوانده شد و از این داستان سوال‌هایی در مورد موضوع داستان از بچه‌ها پرسیده و نقاشی حیوانات این داستان توسط بچه‌های این پایه کشیده شد.

 دانش‌آموزان کلاس چهارم و پنجم 

یک کتاب داستان برای هر کلاس انتخاب می‌شود. داستان خیلی طولانی نباشد ولی چالش داشته باشد. نیم یا دو سوم کتاب برای بچه ها خوانده می‌شود. حالا بچه‌ها باید ادامه داستان از نگاه خودشان را بنویسند. اگر آنها نویسنده بودند داستان را چطور تمام می‌کردند؟ بعد از دادن جواب‌ها ادامه کتاب خوانده می‌شود. پایان داستان‌هایی که خلاقیت داشته و مورد توجه بقیه بچه ها قرار گرفته باشد انتخاب می‌شوند. کتاب‌های منتخب: «قورباغه چاه‌نشین» برای پایه چهارم، «اگر من خلبان بودم» برای پایه پنجم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *