برگزیدگان جشنواره خوارزمی مجتمع فرهنگ

کاور جشنواره خوارزمی

از برگزیدگان جشنواره خوارزمی مجتمع فرهنگ تقدیر شد.

یکی از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین برنامه‌های علمی برای دانش‌آموزان جشنواره خوارزمی است. دانش‌آموزان مجتمع آموزشی فرهنگ هرسال با اشتیاق و آمادگی فراوان در محورهای مختلف این جشنواره شرکت می‌کنند. در جشنواره امسال تعدادی از دانش‌آموزان پایه‌های هفتم تا نهم به مرحله استانی این جشنواره راه یافتند. امیرعلی زندی‌راد از پایه هفتم در محور برنامه‌نویسی و امیرحسین و امیرمهدی اسماعیل‌زاده از پایه نهم در محور آزمایشگاه از راه‌یافتگان به مرحله‌ی استانی جشنواره خوارزمی هستند. آرین خلیلی‌پور و محمدمهدی مهابادی نیز در محور دست‌سازه حائز رتبه‌ی عالی در مرحله‌ی منطقه‌ای این جشنواره شدند.

شرکت‌کنندگان در جشنواره خوارزمی میبایست یک فیلم سه دقیقه‌ای جهت معرفی طرح و پژوهش خود را در سامانه بارگذاری کنند و داوری‌های اولیه بر اساس این معرفی انجام خواهد شد.

محورها و موضوعات جشنواره نوجوان خوارزمی:

پژوهش

دست سازه (سخت افزار)

زبان و ادبیات فارسی

فعالیت‌های آزمایشگاهی

زبان خارجی

بازارچه‌های کسب‌وکار دانش‌آموزی

ریاضی

برنامه‌نویسی(کدنویسی)

مطالعات اجتماعی (مناظرات علمی)

دانش‌آموزان علاقمند با دنبال کردن اخبار ثبت‌نام و برگزاری این رویداد علمی در کشور می‌توانند در زمان مقرر از طریق مدرسه مراحل ثبت‌نام خود را انجام دهند. مرحله استانی این مسابقات در اوایل تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

هدیه برگزیدگان جشنواره خوارزمی مجتمع فرهنگ در سطح استان از طرف مدرسه فرهنگ بورسیه تحصیلی بود و دیگر شرکت‌کنندگان جشنواره نیز هدایای ارزنده‌ای دریافت کردند.

جشنواره از سال ۱۳۶۶ به صورت بین‌المللی آغاز به کار نمود. سپس در سال ۱۳۶۸ با هدف جلب مشارکت دانش‌آموزان، بخش دانش‌آموزی نیز به آن اضافه گردید. پس از آن با طی ۱۰ سال فعالیت در حوزه‌ی بین‌المللی اولین دوره‌ي این جشنواره در قالب جشنواره‌ جوان خوارزمی در سطح ملی با مشارکت وزرات آموزش و پرورش آغاز گردید.

روند برگزاری

در ابتدا طرح‌ها در آموزش و پرورش منطقه (در تهران و شهرهای بزرگ) یا در آموزش و پرورش شهر (در شهرهای کوچک) بررسی شده و از طرح‌ها دفاع می‌شود و بر اساس معیارهای جشنواره به دو گروه قابل تقدیر در سطح منطقه و گروه قابل ارائه در سطح استان می‌فرستند. سپس طرح‌ها در سطح استان بررسی شده و بعضی از طرح‌ها دعودت داده می‌شوند. طرح‌های پذیرفته شده پس از دفاع به دو گروه قابل تقدیر در سطح استان (رتبه‌های دو و سه استانی) و قابل ارائه در سطح کشور تقسیم می‌شوند.