نایب قهرمانی مسابقات بسکتبال منطقه

تیم بسکتبال متوسطه اول


دانش‌آموزان دبیرستان فرهنگ منطقه چهار تهرانپارس امسال با یک تیم قوی در مسابقات منطقه‌ای شرکت کردند و موفق شدند به مقام نایب قهرمانی این مسابقات برسند. بسکتبال یکی از ورزش‌های اصلی مجتمع آموزشی فرهنگ است و دانش‌آموزان از همان سال‌های ابتدایی دبستان با توجه به ساختار قامتی و سن برای عضویت در تیم بسکتبال مدرسه انتخاب می‌شوند. در طول تمرینات قوانین مسابقات به بچه‌ها آموزش داده می‌شود و روزهای مشخصی از هفته تمرینات گروهی مختص مسابقات انجام می‌شود. این تمرینات شامل آموزش چهار مهارت اصلی یعنی شوت زدن، دریبل، سه گام رفتن و پاس دادن است.

 برگزاری مسابقات منطقه‌ای شور و هیجان خاصی را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند و از آن‌جایی که رشته‌های توپی مانند فوتسال، فوتبال، بسکتبال و والیبال در بین دانش‌آموزان طرفداران بسیار زیادی دارد تمام دانش‌آموزان می‌توانند خود را در این مسابقات محک بزنند. برگزاری مسابقات در سطح مدارس و مناطق بسیاری از دانش‌آموزان در در سطح کشور را درگیر می‌کند و باعث می‌شود تا آنها دچار تحرک و شادابی شوند و فرصت مناسبی است تا دانش آموزان استعدادهای خود را نشان دهند.

از فواید ورزش بسکتبال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– كسب تعادل روانی و فراهم بودن زمینه های لازم برای رشد روانی
– ایجاد انگیزش مناسب در اشخاص برای شركت در فعالیتهای ورزشی
– ایجاد شخصیت متعادل و روحیه تعاون و همكاری
– تقویت عوامل روانی مثل: اعتماد به نفس، تمركز و توجه و خود شكوفایی
– كسب نشاط و شادی و طراوت
– پرورش و تقویت توان رهبری اشخاص
– افزایش قدرت تصمیم گیری اشخاص به گونه درست و قضاوت منطقی
– پرورش شخص از نظر هوشی و افزایش ظرفیت های ذهنی

مسابقات منطقه‌ چهار سال ۱۴۰۱ با حضور هیجده تیم در سطح منطقه برگزار شد. تیم‌های شرکت‌کننده همگی آمادگی خوبی داشتند و مسابقات در سطح بالایی برگزار شد و در نهایت تیم متوسطه اول فرهنگ تهرانپارس با مربیگری امیدرضا صحرایی و علی ولی‌زاده به مقام قهرمانی این مسابقات رسید. اسامی اعضای تیم دبستان به شرح زیر است: ماهان آقاگلی، پویان جوکاری، آرین ربیعی، علی صالحی.