اردوی شب‌‌‌مانی متوسطه دوم فرهنگ

اردوی شب دبیرستان

اردوی مدرسه بهترین موقعیت برای پرورش استعداد، مهارت‌ها و علاقه‌مندیهای دانش‌آموزان است و باعث گسترش روابط دوستانه بین آن‌ها می‌شود. اردوی مدرسه فرصتی عالی برای توسعه‌ی طیف وسیعی از مهارت‌های اجتماعی است. فعالیت‌هایی که به‌صورت گروهی و تیمی انجام می‌شود، برای تقویت روابط دوستانه و همچنین ایجاد روابط دوستانه جدید با دانش‌آموزانی که کمتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند، بسیار مفید و موثر است. در واقع این فعالیت‌های گروهی نه تنها باعث برقراری ارتباط صحیح و کاربردی بین دانش‌آموزان می‌شود، بلکه رابطه‌ی دانش‌آموزان و معلمان را نیز استحکام می‌بخشد. دانش‌آموزان در اردوی مدارس این فرصت را دارند تا پذیرش، مراقبت و درک را یاد بگیرند.

هدف از اردوی دانش‌آموزی

از مهم‌‌ترین آثار اردوهای درون مدرسه‌ای ، دورکردن دانش‌آموز از فضای رسمی کلاس، مسئوليت‌پذيری، مشاركت، همكاری، همزيستی مسالمت‌آميز است که می‌تواند با فراهم ساختن محیطی شاد و تغییر مکان، ظرفیت مناسبی را برای بهره‌‌برداری آموزشی فراهم آورد. این اردو به تمرین فعالیت‌های گروهی و آماده شدن برای مشارکت در جامعه کمک می‌کند. از دیگر اهداف اردوی دانش‌آموزی تنظیم استانداردهای شخصی، همدلی با دیگران، یادگیری مهارت‌ها و کارگروهی است. اردوی دانش‌آموزی این فرصت را به دانش‌آموزان می‌دهد تا مهارت‌های رهبری و ارتباطی، تعیین هدف ، تکنیک‌های مدیریت زمان را توسعه داده و در تیم‌ها به صورت مؤثرتری همکاری کنند. 

دانش آموزان از این مهارت‌ها می‌توانند در مدرسه، ورزش و زندگی روزمره خود استفاده کنند. استفاده از استراتژی‌های مؤثر برای یادگیری این مهارت‌ها در اردو بر عهده مسئولین مدرسه فرهنگ است. مشاورین و معلمان مدرسه فرهنگ استعدادهای شخصی دانش آموزان را یافته و با استفاده از کار گروهی آن را توسعه می‌دهند . برای این منظور از دانش آموزان خاص در یک تیم استفاده می‌شود. اعضای تیم دعوت به رقابت می‌شوند تا ضمن دستیابی به نتایج ، هم‌افزایی ایجاد شود.
دانش آموزانی که نسبت به خود احساس خوبی دارند و به توانایی خود اطمینان دارند با دیگران همراه می‌شوند و این حس و باور خود را با همکلاسی‌های خود به اشتراک می‌گذارند.

اجراي اردوهاي دانش‌آموزي شب‌مانی در مجتمع آموزشی فرهنگ موجب مي‌شود تا لحظه‌هاي طلايي در ذهن دانش‌‌آموزان نقش ببندد و خاطرات آن، سال‌هاي طولاني به يادگار بماند. در اردوی شب‌مانی متوسطه دوم فرهنگ برنامه‌های متنوعی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شد. آتش روشن کردن، غذا پختن روی آتش، انواع بازی‌های گروهی مانند مافیا و پانتومیم، دور آتش نشستن و صحبت درباره‌ی آینده، آوازخوانی گروهی و در نهایت همکاری در شستن ظرفها و پاکسازی مدرسه از برنامه‌های این اردو بود.