روز جهانی غذا در مدرسه فرهنگ

 به مناسبت روز جهانی غذا خانواده های محترم نکات زیر را در نظر داشته باشند

صبحانه، یک وعده غذای اصلی و مهم برای دانش‌آموزان و حتی بزرگسالان محسوب می‌شود. دانش‌آموزانی که صبحانه کامل می‌خورند، تمرکز و انرژی بیشتری داشته و اغلب قدرت یادگیری خوبی را دارا بوده و نمرات بهتری هم کسب می‌کنند. بچه ها باید در طول ساعات درس، سطح قند خونی مناسبی داشته باشند. صبحانه خوب می تواند بر کاهش خستگی آنها سر کلاس و افزایش گیرایی و تمرکز آنها تاثیرگذار باشد. توجه به نکات زیر جهت تهیه یک صبحانه کامل برای فرزند شما ضروری است.

حتما در صبحانه فرزندتان غلات گنجانده شود. وجود نان، بخصوص از نوع سبوس دار یکی از بهترین گزینه ها برای صبحانه بچه هاست.
پنیر هم می تواند سهمی از پروتئین مورد نیاز بدن آنها را در وعده صبحانه تامین کند. در کنار آن مصرف دانه هایی مثل مغز گردو و کنجد، قادر خواهد بود تا بخش دیگری از مایحتاج بدنی کودکان نظیر اسیدهای چرب ضروری و سهمی از انرژی آنها را تامین کند و سطح ثابتی از قند خون برای آنها در پی داشته باشد.
تخم مرغ نیز به عنوان منبع غنی از پروتئین و چربی جزو خوراکی هایی است که توصیه می شود هفته ای سه الی چهار بار در وعده صبحانه کودکان گنجانده شود.
کودکان را باید بشدت از خوردن چیپس، پفک و خوراکی های پرچرب و شیرین برحذر داشت و هرگز به عنوان میان وعده از این خوراکی ها استفاده نکرد.

در پایان چند ایده خلاقانه برای تهیه صبحانه برای فرزندتان که بتواند رغبت او را به خوردن بیشتر کند برای شما ارائه داده ایم:

تخم مرغ، نان تست و میوه

ماست، گرانولا و مغز گردو

نان، پنیر، گوجه و خیار

پنیر و کنجد و نان تست

نان سنگک، پنیر و مغز گردو

روز جهانی غذا

بنابر اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی توصیه‌ها در زمینه تغذیه کودکان دبستانی به شرح زیر است:

– تنظیم برنامه غذایی به صورت سه وعده اصلی و حداقل دو میان وعده

– مصرف صبحانه مناسب برای یادگیری بهتر، شادابی و تحرک بیشتر کودکان

– استفاده از خشکبار و ساندویچ‌های سالم و مغذی مانند نان، پنیر و گردو برای میان وعده‌ها

– کاهش مصرف قند‌های ساده مانند انواع شیرینی‌ها و آبنبات‌ها

– کاهش مصرف سوسیس، کالباس و همبرگر و فراورده‌های گوشتی آماده

– استفاده کمتر از غذاهای چرب و سرخ شده

برای رشد کودک و تغذیه کودک که مناسب و سالم باشد، از دادن خرما به فرزندتان غافل نشوید. پوست و هسته خرما را بگیرید و آن را با موز و شیر ترکیب کرده و به شکل یک میان وعده مقوی به او بدهید. اگر گاهی می‌خواهید برای او تنوع ایجاد کنید می‌توانید خرما را همراه با کمی بستنی (فقط به عنوان میان وعده، نه وعده اصلی) و پودر آجیل به او بدهید. بادام، گردو، فندق و پسته بهترین دانه‌ها برای تامین ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها برای تغذیه کودکان است. برای ایندکار آجیل را به شکل پودر درآورده و با میوه‌های پرانرژی مثل موز، بستنی، خرما و یا خامه ترکیب کنید و برای فرزندتان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *