رادیو تراش پادکست مجتمع فرهنگ

رادیو تراش

رادیو تراش پادکست مجتمع آموزشی مدرسه فرهنگ تهرانپارس است که تلاش می‌کند با رویکردی مفرح از زوایای مختلف به موضوعات مربوط به مدرسه و آموزش بپردازد. تا کنون پنج قسمت از رادیوتراش با موضوعات زنگ مدرسه، نوشتن و ابزار نوشتن، سرویس مدرسه، خاطرات اول مهر و مکان‌های مدرسه منتشر شده است. در این قسمت‌ها افراد مختلفی که به نحوی با مدرسه و آموزش در ارتباطند به بیان نظرات و خاطرات بامزه‌ی خود می‌پردازند. همین‌طور ازبچه‌ها به عنوان اصلی‌ترین عناصر مدرسه خواسته‌ایم حرف‌هایشان را در مورد زنگ مدرسه، سرویس، مداد یا خودکار و… آن‌طور که دلشان می‌خواهد بزنند.

این که رادیو تراش چه شد که متولد شد مانند بسیاری دیگر از این دست موارد داستان طولانی و پر فراز و نشیبی دارد. ولی جرقه ی ابتدایی آن در جلسات تولید محتوای موسسه آموزشی فرهنگ و زیر نظر خانم دکتر فاتح راد زده شد.
با ممارست ایشان و پای‌کار آمدن افراد کار بلد با دغدغه‌ی آموزش کودک و علی الخصوص نوجوان مسیر رادیو تراش ریل‌گذاری شد تا به امروز که اپیزود پنجم آن در دسترس قرار گرفته است. رادیو تراش قرار است نگاهی جدید به دنیای نوجوانان و البته کودکان باشد .
البته و صد البته قرار است نگاهمان همراه با کودک و نوجوان دنیای نو و روزگار امروزمان همراه باشد تا بیش از این از قافله عقب نمانیم.
قسمت جدید رادیوتراش یک رویاپردازی برای ساختن مدرسه است، آن جوری که دوستش داریم.

تابه‌حال فکر کرده‌اید که اگر قرار بود کلاس، حیاط یا هرجای دیگه مدرسه را شما بسازید و طراحی کنید، چه شکلی به آن می‌دادید؟ در این قسمت از رادیو تراش روایت‌هایی را از مکان‌های مختلف مدرسه می‌شنویم. کلاس، حیاط، سن صبحگاه و حتی دستشویی مدرسه با بچه‌ها صحبت می‌کنند و از سختی‌ها و خوشی‌هایشان می‌گویند. می‌توانید این قسمت‌ها را برای بچه‌ها پخش کنید و ازشان بخواهید حدس بزنند مکان مورد نظر کجاست. همین‌طور می‌توانیم از بچه‌ها بپرسیم طرح ایده‌آلشان برای هرکدام از این مکان‌ها چیست؟ مثلاً دوست دارند کتابخانه‌ی مدرسه چه شکلی باشد؟ خودشان را بگذارند جای معمار مدرسه و از نگاه کودکانه‌ی خود مدرسه را از نو بسازند.

قسمت‌های مختلف رادیوتراش را می‌توانید از پادگیرهای Castbox، Googlepodcast و یا از کانال تلگرام ما به نشانی radio_tarash  گوش کنید.

قسمت‌های صفر تا پنجم رادیو تراش:

  • هفت صبح‌های پاییز بوی تراشِ مداددیده می‌ده
  • زنگ‌ها برای چی به صدا در می‌آیند؟
  • مداد یا خودکار، مسئله این نیست!
  • رفتم که رفتم!
  • از جلو نظام!