دیدگاه نوید ادهم درباره آموزش کودکان بر بستر فناوری

نوید ادهم

دیدگاه نوید ادهم درباره آموزش کودکان بر بستر فناوری، فناوری ابزاری است در دست معلمان توانمند

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش: فناوری تنها ابزاری است که در اختیار معلم و مدیر توانمند قرار می‌گیرد تا بر اساس آن آموزش و پرورش را بهبود ببخشد.

مهدی نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در حاشیه حضور خود در «رویداد آموزش کودکان بر بستر فناوری؛ یادگیری مهارت کارآفرینی» که روز دوشنبه ۱۱ شهریورماه ۹۸ در مجتمع آموزشی فرهنگ برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه مجتمع آموزشی فرهنگ اقدامی نوآورانه رقم زد و ظرفیت‌های بخش غیردولتی را به میدان آموزش و پرورش فراخواند. کار خیلی خوبی توسط آنها انجام شد. از نظر فرایند کلی در آموزش و پرورش به طور جدی بر این اعتقادیم که دنیای ‌آینده دنیای فناروی است و دانش‌آموزان ما باید زیستن در عصر فناوری را یاد بگیرند و شایستگی‌ها و مهارت‌های لازم را کسب کنند.

این کاری است که باید از کودکی اتفاق بیفتد و از این رو در سند تحول بنیادین که یک سند استراتژیک برای آموزش و پرورش است، یکی از ساحت‌های تربیتی، تربیت فناوری و علمی می باشد که در صدد فراهم‌سازی اسباب آن هستیم. هم باید معلمان ما توانمند شوند، هم محتوای آموزشی را باید فراهم و به‌روزکنیم و هم شرایطی را فراهم بیاوریم که این اتفاق در مدارس بیفتد. تعداد قابل توجهی از مدارس ما امروز با مدیران و معلمان سخت‌کوش به این ضرورت پی برده‌اند و چه خودجوش و چه سازمان‌یافته، در حال پیگیری آن هستند که نمونه آن را در این رویداد شاهد بودیم و امیدوارم این نوع حرکت‌ها گسترش یافته و نسل آینده ما بیش از پیش با این فناوری‌ها آشنا شوند.

وی درباره جایگاه فعلی مدارس هوشمند در کشور گفت: من خیلی با این واژه موافق نیستم و تاکیدم بر استفاده هوشمندانه از این ابزارهاست. چون هوشمندی مدرسه را به مهارت و توانمندی مدیر و معلم می‌دانم نه صرفا ورود این تکنولوژی‌ها . اینها ابزارهایی هستند در اختیار مدیران توانمند و مجرب. قطعاً استفاده از این ابزار برای تحقق مدارس هوشمندانه، خوشبختانه امروز نسبت به قبل با سرمایه‌گذاری آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها به‌ویژه وزارت ارتباطات در بخش قابل توجهی از مدارس ما بستر برخورداری را فراهم آورده ‌است گرچه با نقطه مطلوب فاصله داریم و به سرمایه‌گذاری بیشتر نیازمندیم. خانواده‌ها هم این را از ما مطالبه می‌کنند و به عنوان یک نیاز از سوی‌ آنها مطرح شده و ما باید پاسخگوی این تقاضا باشیم.

وی تاکید کرد: بیش از هر چیز باید بر آموزش معلمان تمرکز کنیم. اگر معلمان ما توانمند و باذوق باشند می‌توانند با کمک خانواده‌ها بستری مطلوب برای دانش‌آموزان و مدارس ایجاد کنند و در آموزش‌های ضمن خدمت معلمان هم بر این موضوع بسیار تاکید می‌شود. بدون شک آموزش و پرورش برای تحقق اهداف خود در این زمینه، نیازمند مشارکت همه دستگاه‌ها و اقشار است.

نوید ادهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.