روز جهانی استاندارد

۲۲ مهر ماه، روز جهانی استاندارد برابر است با ۱۴ اکتبر میلادی

شاید بارها شنیده اید که این وسیله استاندارد است یا فلان وسیله استاندارد نبود و اتفاق بدی افتاد.
هیچوقت فکر کرده اید که استاندارد یعنی چه؟
استاندارد یعنی مرجع نظم و درستی. هر کاری که طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد، می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند.

مثلا وقتی یک خوراکی را می خرید و علامت استاندارد دارد، یعنی اینکه این خوراکی آزمایش شده و ماده خطرناک یا آلوده ای در آن وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت آن را بخورید!
استاندارد فقط مربوط به مواد غدایی نیست و همه کالاها باید استاندارد باشند. مثلا اگر کپسول گازی استاندارد نباشد، ممکن است منفجر شود و حادثه بیافریند.
در مورد هر کالایی، سازنده یا تولید کننده آن باید یکسری مشخصات را رعایت کند که بعدا مورد آزمایش قرار می گیرد تا کارآیی آن مشخص شود.
مثلا در مورد اجاق گاز، حتما باید کلیدهای روی چراغ گاز هنگامی بچرخد که کمی آنرا به داخل فشار دهیم. اینکار، احتمال اینکه کلیدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود را کاهش می دهد.
در ایران موسسه ای به نام سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران وجود دارد. این موسسه اجناس و قطعات تولید شده را از نظر درستی تأیید می کند.
به این دستورالعمل ها استانداردهای ملی گفته می شود.
البته سازمان هایی هم در سطح جهانی وجود دارد که مهمترین آن ها سازمان بین المللی استاندارد است و کشور ما نیز عضو این سازمان است.
گواهینامه ایزو۹۰۰۰ یک گواهینامه بین المللی است که نشان می دهد دارنده آن تلاش می کند تا کیفیت کالا یا خدمات خود را بهتر کند. و اگر شرکتی جهت بهتر کردن کیفیت محصولاتش قدمی برندارد، گواهینامه ایزو۹۰۰۰ را از آن شرکت پس می گیرند.
علامت استاندارد روی اجناس باعث می شود که ما با خیال راحت، کالای مورد نیاز خود را بخریم و بدانیم که خطری ما را تهدید نمی کند. اگر استاندارد نباشد، زندگی بسیار پر خطر و حادثه آفرین خواهد شد.
اگر سایز سی دی های فیلم که ما استفاده می کنیم، اندازه هایش یکسان نباشد، نمیتونیم استفاده کنیم! یا اگر لباس های شما اندازه دوخته نشوند، شما آنها رو نمی پوشید و اگر هم بپوشید اذیت خواهید شد. یا مثلا شما اگر برای اسباب بازی خود باطری قلمی لازم داشته باشید و بخواهید از مغازه آن را بخرید، اگر اندازه آن ها باهم فرق کند، شما نمی توانید با آن، اسباب بازی را روشن کنید، چون اگر اندازه اش بزرگ یا کوچک باشد، در جایش قرار نمی گیرد. پس برای هر چیزی لازم هست استانداردی وجود داشته باشد.

اجرای استاندارد های ملی ایران به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی، تأمین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان و صرفه جوئی در وقت و هزینه ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی، رفاه عمومی و کاهش قیمت ها می شود.

اگر ما در همه کارهای خود استاندارد ها را رعایت کنیم، مثلا سروقت به مدرسه بیاییم، یا نظم کلاس را رعایت کنیم و یا در موقع خرید از بوفه مدرسه روی کیک و یا هرچیزی که می خریم دقت کنیم که علامت استاندارد روی آن باشد و تاریخ مصرف چیزی را که می خریم نگاه کنیم، یا هنگام رفت آمد به مدرسه قوانین راهنمایی و رانندگی را که خودش یک استاندارد هست رعایت کنیم، هم سالم خواهیم بود و مریض نخواهیم شد، هم وقتمان تلف نمی شود، هم به خاطر رعایت نظم معلم هایمان از ما راضی خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.