رشد حرکتی چیست؟

رشد حرکتی

رشد و تکامل حرکتی چیست؟

انسان همانند سایر موجودات زنده، پیوسته در حال تغییر است.این تغییر طبیعی و همگانی به صورت افزایش در قد، وزن، پیدایش عادت‏ ها، مهارت‏ ها و به‏ طور کلی تغییر در رفتار حرکتی و عقلانی در طول زمان آشکار می‏ شود. مجموعه این تغییرهای کمی و کیفی را (رشد) می‏ گویند.

به بیان دیگر رشد عبارت از یک‏ سلسله تغییرهای پی در پی است که برای‏ رسیدن،به هدف واحدی انجام می‏ گیرد و آن هدف،تغییرهای طبیعی در طول زمان‏ رسیدن کودک به کمال است که‏ استعدادهای بدنی و عقلانی خود را با گذشت زمان به دست می ‏آورد.

رشد حرکتی از زیرشاخه های علم رفتار حرکتی است. در این گرایش محققان به مطالعه روند رشد حرکتی و دیگر خصیصه های رشدی بشر در طول زندگی می پردازند.

رشد حرکتی

فواید

مطالعه موضوعات مرتبط با انسان به دانش ما می افزاید و شناخت جامع تری از انسان را بدست می دهد. برخی از محققان معتقدند که مشکلات یادگیری کودکان را با انجام فعالیت های بدنی به خوبی طراحی شده می توان برطرف کرد.

هر جا زندگی وجود دارد، حرکت نیز وجود دارد. زندگی‏ بدون حرکت قابل تصور نیست. حرکت در حیات انسان پیش‏ از تولد، آغاز و تا پایان حیات ادامه می‏ یابد. حرکت به شکل‏ بازتابی آغاز و به وسیله اعصاب زیر قشری کنترل می‏ شود، سپس به تدریج و به ‏طور فزاینده با پیچیده ‏تر شدن‏ الگوهای حرکتی، به مراکز بالاتر عصبی مربوط می‏ شود. در دوره شیرخوارگی با دستکاری ساده‏ اشیاء، الگوهای جا به جایی کسب و در دوره دوم‏ کودکی (۲ تا ۶ سالگی) بسیاری از مهارت‏ های اساسی، به افعال حرکتی کودک اضافه می‏ شود.

تا چند سال پیش بررسی رشد و تکامل  ،فقط در مورد کودکان و نوجوانان انجام می‏ شد،اما امروزه،قلمرو این بررسی چنان‏ توسعه یافته است که حتی رشد حرکتی را در پهنه حیاب بررسی می‏ کند. مسلما تغییرهایی که در رفتار حرکتی و عملکرد مهارتی‏ اشخاص پدید می ‏آید، به افراد زیر بیست سال محدود نمی‏ شود. یعنی حرکت نه فقط در طول کودکی و نوجوانی،بلکه در طول بزرگسالی‏ و خصوصا کهنسالی نیز تغییر می‏ کند.

بررسی و مطالعه علمی آن تغییرها را رشد و تکامل حرکتی در پهنه حیات گوینده اهمیت رشد و تکامل در این است که تغییرهای حاصله در طول بزرگسالی و کهنسالی،به‏ طور نظامدار نیز بررسی می‏ شود.رشد و تکامل حرکتی در پهنه‏ حیات،به تأمین نیاز رشد و تکامل جامع توجه دارد.رشد و تکامل عملی‏ است که درباره‏ تغییر رفتار حرکتی انسان، در طول حیات، یعنی از حیات‏ قبل از تولد تا پایان کهنسالی، مطالعه می‏ کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *