آقای دکتر علی‌اکبر ارجمندنیا

دکتر ارجمندنیا

دکتر علی‌اکبر ارجمندنیا عضو هیات علمی دانشگاه تهران (دانشیار) دکترای تخصصی خود را در سال ۱۳۸۶ در رشته روان‌شناسی اخذ کرد. دکتر ارجمندنیا پس از تدریس در دانشگاه‌های مختلف کشور در پاییز ۱۳۸۸ به عنوان استادیار در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد و در سال ۱۳۹۲ و بعد از تدریس در بیش از ۶۰ عنوان درس به مرتبه دانشیاری نایل شد.

تولد

دکتر علی‌‍اکبر ارجمندنیا در ۳۰ فروردین ۱۳۵۴ در اراک متولد شد.

تحصیلات اولیه

دکتر ارجمندنیا تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در محل تولد خود و با کسب رتبه اول در استان مرکزی در مقطع دیپلم به پایان رساند.

تحصیلات دانشگاهی

دکتر ارجمندنیا در سال ۱۳۷۲ وارد دانشگاه شد. در سال ۱۳۷۶ مدرک کارشناسی خود را در رشته روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی از دانشگاه علامه طباطبایی اخذ کرد و در همان سال در دانشگاه تهران برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی پذیرفته شد.
در سال ۱۳۷۹ موفق به اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد شد. وی در سال ۱۳۸۱ در آزمون دکتری رشته روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی شرکت کرد و موفق شد با کسب رتبه اول در این دانشگاه پذیرفته شود و در زمره دانشجویان با استعداد درخشان دانشگاه مزبور قرار گیرد.

دکتر علی اکبر ارجمندنیا عضو هیات علمی دانشگاه تهران (دانشیار) دکترای تخصصی خود را در سال ۱۳۸۶ در رشته روان شناسی اخذ کرد.

 

سوابق اجرایی

 دکتر ارجمندنیا پس از تدریس در دانشگاه‌های مختلف کشور در پاییز ۱۳۸۸ به عنوان استادیار در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد و در سال ۱۳۹۲ و بعد از تدریس در بیش از ۶۰ عنوان درس، به مرتبه دانشیاری نایل شد. عضویت در مجامع علمی داخلی چون انجمن علمی کودکان استثنایی ایران، کمیسیون روان‌شناسی کودکان استثنایی و کمیسیون مشاوره تحصیلی سازمان نظام روان‌شناسی، کمیته تخصصی برنامه‌ریزی روان‌شناسی و مشاوره وزارت علوم تحقیقات و فناوری، گروه روان‌شناسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی و خارجی همچون انجمن بین‌المللی روان‌شناسی کاربردی (فرانسه) از جمله تجارب حرفه‌ای و تخصصی ایشان به حساب می‌آید. تاکنون کتاب‌های متعددی تحت عناوین سوء مصرف مواد در دانشجویان، نقدنامه روان‌شناسی ۱ و ۲، روش تدریس علوم تجربی و اجتماعی برای دانش‌آموزان آهسته گام، نگاهی به تاریخ آموزش در ایران، بهبود حافظه فعال، حافظه فعال از سنجش تا درمان، روان شناسی بالینی کودک، روان شناسی رابطه موثر، امید و امیدواری و بیش از ۲۰۰ مقاله علمی داخلی و خارجی توسط ایشان منتشر گردیده است. مدیریت بیش از ۱۰ طرح پژوهشی برای سازمان‌های مختلف، نظارت بر طرح‌های پژوهشی، داوری مقالات و کتب علمی، سخنرانی‌های متعدد در همایش‌های داخلی و خارجی و برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی و درمانی از دیگر سوابق علمی دکتر ارجمندنیا است.
ایشان از سال ۱۳۸۰ در مراکز مشاوره مختلف مشغول ارایه خدمات روان‌شناختی و مشاوره ای به خانواده‌های ایرانی و فرزندان آن‌ها بوده است. خدمات مشاوره‌ای وی متمرکز بر حل اختلافات زناشویی، مشاوره پیش از ازدواج و برطرف کردن مشکلات و اختلالات روان‌شناختی کودکان و نوجوانان همچون بیش فعالی، اختلالات یادگیری، وسواس و اضطراب و … بوده است.
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده، معاونت دانشجویی و فرهنگی، مدیریت گروه روان‌شناسی بالینی و کودکان استثنایی پردیس البرز، مدیریت مجتمع آموزشی و توانبخشی احیا از عمده‌ترین سوابق اجرایی ایشان است.

کتاب‌های تالیفی

۱- Ali Akbar Arjmandnia. “Exceptional Children.” Tehran: Roshde-e- Farhang, ۲۰۱۵.

۲- على اکبر ارجمندنیا. “دانستنى ‌هاى ایران نگاهى به تاریخ آموزش در ایران.” : دفتر مطالعات فرهنگى و برنامه ریزى اجتماعى،

۱۳۹۰.۳- مسیب یارمحمدى واصل ، على اکبر ارجمندنیا و فاطمه قنادى . “سوى مصرف و وابستگى به مواد (از شیوع تا مهار در دانشجویان).” : دفتر برنامه‌ریزى اجتماعى و مطالعات فرهنگى ، ۱۳۹۰.

۴- على اکبر ارجمندنیا، مهدى خانجانى و مریم محمودى. “امید و امیدوارى نظریه ها مفاهیم و روش هاى ارتقا در جوانان و دانشجویان.” تهران: وزارت علوم تحقیقات و فناورى معاونت فرهنگى و اجتماعى، ۱۳۹۱.

۵- على اکبر ارجمندنیا. “علوم اجتماعى و تجربى براى دانش آموزان آهسته گام.” تهران: انتشارات سمت، ۱۳۹۱.

۶- على اکبر ارجمندنیا و محسن شکوهى یکتا. “بهبود حافظه فعال.” تهران: انتشارات تیمورزاده-نشر طبیب، ۱۳۹۱.

۷- غلامعلى افروز و على اکبر ارجمندنیا. “نقدنامه روان شناسى ۲ “.تهران: پژوهشگاه علوم انسانى و مطالعات فرهنگى، ۱۳۹۳.

۸- على اکبر ارجمندنیا و مریم محمدى. “حافظه فعال.” : رشد فرهنگ، ۱۳۹۴.

۹- على اکبر ارجمندنیا و سمانه ملکى. “روان شناسى رابطه موثر.” : رشد فرهنگ، ۱۳۹۵.

۱۰- على اکبر ارجمندنیا و على فراهانى. “روان شناسى بالینى کودک (۱ : “.(رشد فرهنگ، ۱۳۹۶.

۱۱- على اکبر ارجمندنیا. “مجموعه آزمون حافظه فعال براى کودکان (حاف بک).” : رشد فرهنگ، ۱۳۹۶.

۱۲- على اکبر ارجمندنیا، سمانه ملکی و نعیمه طهرانچى. “اتیسم: نشانه شناسى، سبب شناسى و رویکردهاى موثر در درمان.” : رشد فرهنگ،.۱۳۹۶

۱۳- على اکبر ارجمندنیا. “آسیب شناسى روانى کودک و نوجوان.” : انتشارات سمت، ۱۳۹۷.

۱۴- على اکبر ارجمندنیا و سولماز قاسمى. “دستورالعمل آموزشى درمانى بهسازى حافظه فعال: یکصدتمرین.” : تیمورزاده- طبیب، ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =